Champions 1st Dromara are stunned by Holm Park
Division One - Holm Park caused an upset against last year's champions, 1st Dromara.
1st Dromara 29
Holm Park 37
Rink 1: C Aitken, R Sloan, G Ervine, W Clingham 9-6 J Malcolmson, I Houston, L Aiken, SG Malcolmson.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: A Matthews, S Jess, D Verner, G Clingham 6-14 M Dawson, M Gamble, D Burns, G Dawson.
Rink 3: J Smyth, R Elliott, M Hamilton, D Bowman 7-12 C Ogle, S McCrum, K Aiken, C Sherwin.
Rink 4: A Johnston, N Law, G Carson, R Greer 7-5 T Ogle, A Sudlow, T Wilson, J McKenny.
Ballydougan had St Colman's as visitors in a close game.
Ballydougan 32
St Colman's 35
Rink 1: S White, N Johnston, D Malcolmson, R Cassells 11-6 H Funes, J Owens, A Magee, C McCartan.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: M Milligan, M Leckey, M Cassells, Robt Cassells 4-6 Ann Magee, B Moore, E Byrne, G Chambers.
Rink 3: S Turkington, K McCartney, R Kennedy, J Richardson 5-11 C Owens, L McAvoy, M Millar, P Tumilty.
Rink 4: C Halliday, R McCartney, H Massey, S McCartney 12-12 F O'Dowd, D Fennell, T McCartney, M Wislon.
AS Tullylish dropped one point against St Joseph's.
AS Tullylish 47
St Joseph's 30
Rink 1: J Black, D Graham, T Gray, S Black 13-9 K Magennis, C Rooney, H Dillon, C Dillon.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: R Boulton, G McCraken, A Cannaway, J Wilson 15-6 J Magennis, J Morris, R Magennis, B Murphy.
Rink 3: A Burrell, L McCracken, C Leckey, R Martin 14-5 R Rooney, P Linden, R Magennis, S Murphy.
Rink 4: M McAdam, H Hylands, J Gray, E Campbell 5-10 C Savage, P Rooney, F Watters, L Magennis.
Division Two results:
The Pavilion had a good result at home to Magherally.
Pavilion 38
Magherally 37
Rink 1: J Donnelly, F Dolan, K Kennedy, P Gray 9-8 M Adair, E Robb, K Smith, L Martin.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: G McAleenan, C Gray, I Wright, D Moles 13-4 A Anderson, D Adair, H Martin, D McAuley.
Rink 3: D Thompson, T McDowell, J Major, P McClatchey 7-19 G Beggs, S Scott, P Martin, J Martin.
Rink 4: E Whyte, C Wilson, D Preston, J McCullough 9-6 I Montgomery, M Steenson, I McBride, S McBride.
Ballyvarley dropped a point at home to Annaclone.
Ballyvarley 48
Annaclone 24
Rink 1: M Burns, J Lennon, J McAvoy, T Lennon 5-16 P McKernan, S Haughey, P Pyres, V Kerr.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: V Stewart, J Stewart, G McGarry, S McGivern 17-0 PJ McClory, V Mulholland, J Higgins, B Mulholland.
Rink 3: R McGivern, A Donald, M McGrath, K O'Neill 16-3 A McAvoy, M McAvoy, C McAvoy, J McConville.
Rink 4: L Bourne, PJ Johnston, C McDermott, S Byrne 10-5 H McAvoy, T McGivern, D McArdle, M Wallace.
Scarva Street were comfortable winners against the Leisure Bowlers.
Scarva Street 37
Leisure Bowlers 27
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: H Shannon, J Clyde, M Nelson, J Dickson 12-4 J Neill, A McMullan, J Barr, H Barr.
Rink 2: S Livingston, E Gibson, B Livingston, W Kinnin 10-9 I Andrews, F Martin, J Noddings, W Cochrane.
Rink 3: M McCarrison, A Stevenson, D Nelson, N Craig 7-4 J Finney, T Ledlie, N Cochrane, N Ledlie.
Rink 4: B Watt, F Hillen, M Ewart, D Watt 8-10 J Henderson, W Hewitt, L McCreanor, W Walker.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad- The following players have been chosen to represent the West Down Zone n a friendly match with the Armagh men's zone in Dunbarton on Friday October 15 at 7.30pm.
Players are asked to report to the Zone Convenor no later than 7pm. They will be playing for the Michael Catney memorial trophy.
R Scott, D Scott (Garvaghy); S McBride, I McBride, K McBride (Annaclone Presbyterian); D Pedan, L Graham (Dromore NS); C McCartan, G Chambers (St Colman's), F Murphy, S Murphy, C Dillon (St Joseph's), J Gray, DJ Wilson, D Graham, J Wilson (AS Tullylish), D Bowman, G Clingham, R Greer (1st Dromara), R Gough (Dunbarton), A Johnston (St Patrick's), J McKenny (Holm Park), R Kidd (Scarva), J Martin (Magherally). Subs: T Gray (AS Tullylish), J Gilliland (St Patrick's), S Jess, A Johnston (1st Dromara), D Moffett (Glascar), C Sherwin (Holm Park).
If unavailable to play please phone the Zone Covenor immediately. Whites and greys to be worn.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad- The following players have been chosen to represent the West Down Zone in a friendly match with the Armagh Ladies Zone in St Matthew's Hall, Richhill, on Saturday October 16 at 2pm.
Players are asked to report to the Zone Covenor no later than 1.30pm. They will be playing for the Ivan Marshall Memorial Trophy.
A Anderson, E Robb, P Martin, M Adair, L Martin (Magherally), A Magee, E Kennedy, B Conlon, A Polin (St John's); O McKnight (2nd Dromara), A Stevenson (Scarva St), M Dawson, M Gamble, S Smith (Holm Park), R Harrison (Dromore NS), E Crothers (Scarva), V Leckey, A Cannaway, J Black (Tullylish), S Dunn (Gilford RBL), A Marie O'Hare (St Michael's), P Hayes (St Patrick's), F Martin (Leisure Bowlers), AN Other.
Subs: V Camblin (Gilford RBL), I Dickson (St Patrick's), A McGarrity (Holm Park), Lindsay-Ann Henry, N Kinnin (Poyntzpass RBL), B Watt (Scarva Street).
If unavailable to play please phone the Zone Covenor immediately. Whites and greys to be worn.